Czytaj więcej
Mechanizm odpowiedzialny za możliwość obracania się na fotelu jest klasyką projektowania i konstruowania takich mebli. Podobnie z mechanizmem jezdnym – od lat oczywistym jest, że połączenie funkcji obrotowej siedziska oraz kółek w podstawie sprawdza się zarówno w warunkach biurowych, jak też podczas nauki lub pracy zdalnej. Dopełnienie stanowi:
- siłownik do podnoszenia siedziska – może mieć znaczenie między innymi przy zmianie biurka; w aspekcie praktycznym natomiast to wysoka, wyprostowana pozycja ciała podczas pracy, a po obniżeniu siedziska pozycja bardziej swobodna (przy odpowiednio wygodnym oparciu), na przykład do oglądania filmu;
- regulowany lub zdejmowany zagłówek – jeżeli nie jest zintegrowany z konstrukcją fotela, zwykle można ustawić jego wysokość lub zdjąć całkowicie; alternatywą są wersję z oparciem całościowym, gdzie podparcie na głowę wyodrębnione jest jedynie umownie, na przykład grubością wypełnienia albo inną formą przeszyć;
- mechanizm umożliwiający bujanie się na fotelu – można uznać to za drobiazg, lecz Klienci z Puław i innych miast coraz częściej pytają o ten właśnie mechanizm;
- materiał „oddychający” lub inny przyjazny użytkowaniu – pozwala uniknąć efektu przegrzania nawet po całym dniu pracy przy biurku, daje komfort niezależnie od temperatury otoczenia.
Pośrednią rolą foteli, zwłaszcza gabinetowych, jest również funkcja reprezentacyjna. Eleganckie obicia w stonowanych kolorach są dobrym wyznacznikiem tego trendu.
Wersje gabinetowe – materiały i wykończenia
W tej kategorii uwagę zwracają bardziej ekskluzywne rodzaje wykończenia i elementów dodatkowych. Poza designem, który sam w sobie stanowi o klasie takiego mebla, istotną rolę pełnią konkretne szczegóły.
Po pierwsze, materiał na siedzisko i obicie. Nieliczne egzemplarze spotykane są z obiciem z tkaniny, znacznie częściej jest to skóra lub ekoskóra. Styl gabinetu podkreśli kolor czarny, ciemnobrązowy, grafitowy, bordowy.
Po drugie, podstawa oraz podłokietniki. Tutaj pojawić się mogą elementy drewniane oraz chromowane, które również nawiązują do elegancji. Nawet dźwignia regulacji wysokości siedziska może być stylowa, dobrze skomponowana z całością.
Po trzecie, swoboda użytkowania. Detal, który decyduje o całości. W połączeniu z odpowiednią ergonomią oraz estetyką wykonania foteli gabinetowych daje jakość, w którą warto zainwestować. Różnica jest odczuwalna zwłaszcza przy zmianie niewygodnego, starszego modelu na nowoczesny.
Istotne cechy foteli, na które warto zwrócić uwagę
Poza cechami widocznymi bez poznawania szczegółów, istotne są także detale w formie specyfikacji danego modelu. Dowiesz się z nich o:
- certyfikatach, które otrzymała dana wersja obrotowa lub inna,
- maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu, na przykład do 120 kg,
- wypełnieniu siedziska i oparcia (obecnie jest to zazwyczaj odpowiednia pianka),
- masie całkowitej wybranego modelu, co ma znaczenie przy podłogach podatnych na wgniecenia.
Takie informacje zawarte są na opakowaniach i w ulotkach gotowych foteli, natomiast o szczegóły możesz zapytać także pracowników Anmar – z przyjemnością przedstawimy szczegóły.