Czytaj więcej
Stosując umowny podział łatwiej jest przedstawić format poszczególnych propozycji oraz ich właściwości. Do wyboru są zatem zestawy:
- stanowiące spójną konstrukcję – może to być na przykład zamknięta forma geometryczna ramy, której krawędzie zewnętrzne znajdują się na polu prostokąta lub kwadratu; środek jest pusty i stanowi zazwyczaj miejsce na przyścienny telewizor, natomiast wokół niego znajdują się szafki oraz słupki, wąska szafa jednodrzwiowa albo inne segmenty do przechowywania;
- w wersji pojedynczych elementów – wizualnie bywa podobny do ramy, lecz ma charakter modułowy, w którym szafki można zamienić miejscami lub ustawić w pewnej odległości od siebie; wybierz tę opcję, jeżeli zakładasz mniejsze albo większe przemeblowania;
- półotwarte – rama bez części lub całości jednego boku, zwykle pionowego; wizualnie jest nieco lżejsza niż pełna wersja, a połączone ze sobą pozostają tylko niektóre elementy, na przykład szafki dolne z lewym segmentem pionowym i dolną półką na dekoder/odtwarzacz DVD.
Takie meblościanki tworzą obecnie wiodący producenci z zastosowaniem odpowiednich materiałów i wykończenia. Uzupełnieniem mogą być komody, które nie jako integralna część, lecz osobny mebel stanowią w danym pomieszczeniu podkreślenie konkretnej stylistyki.
Pływa meblowa, szklane półki, ciekawe akcesoria
Współczesne stolarstwo z powodzeniem stosuje zamienniki surowego drewna, czego przykładem są różnego rodzaju płyty meblowe. Proces produkcji takich płyt bazuje na surowcach wysokiej jakości. Przykładem są włókna drewna w płytach MDF (płyta o średniej gęstości włókien drzewnych), przekładające się na trwałość gotowego materiału.
Tworzenie meblościanek to pole do zastosowania:
- drewna lub materiałów drewnopochodnych, jak wspomniane wyżej płyty MDF,
- szkła na dekoracyjne półki do otwartych segmentów,
- metalu oraz elementów kamiennych i tworzyw syntetycznych w przypadku uchwytów
Zarówno tutaj, jak i w komodach, szkło występuje zwykle w wersji hartowanej, odpornej na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście zawsze należy zapytać producenta lub sprzedawcę o dopuszczalne maksymalne obciążenie.
Komody nadal na czasie
Ich forma uległa wielu przeobrażeniom, głównie uproszczeniu, dlatego od lat z powodzeniem wpisuje się w potrzeby użytkowników, którzy przedkładają prostotę nad przepych z trendów klasycystycznych. Aby wybrać odpowiednią wersję, warto kierować się poniższymi zasadami.
Kolor biały jest uniwersalny. Będzie on odpowiedni przy braku pomysłu na rozwiązania kolorystyczne, pozwoli w przyszłości dobrać niemal każdy kolor mebli, które w znajdą się w towarzystwie takiej komody. Najchętniej wybierane są korpusy i fronty z połyskiem.
Kolorystyka drewna oraz fornirów dobrze komponuje się z czernią. Czarne fronty poszczególnych szafek wykonane mogą być między innymi z płyty melaminowej o matowym wykończeniu. Taka wersja w połączeniu z ciemnym drewnem korpusów podnosi elegancję mebla.
Różnorodność komód daje komfort wyboru zależnie od tego, czy mają być w nich przechowywane ubrania, akcesoria, dokumenty. Do przechowywania dokumentów oraz rzeczy osobistych niezbędna jest wersja z frontami, natomiast dostępne są także modele z częściowymi przeszkleniami, na wzór witryn i niektórych meblościanek.