Czytaj więcej
Optymalnym rozwiązaniem jest urządzanie takich wnętrz w całości, zgodnie z aktualnym wiekiem użytkownika. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych potrzebne mogą być dodatkowe zabezpieczenia na łóżko, brzegi mebli, ich fronty oraz szuflady. Zestawy młodzieżowe lub konstrukcje wykonane na zamówienie, tworzone są bez takich zabezpieczeń, często w większym formacie.
Strefa nauki powinna być wyposażona w:
- biurko – najlepiej z regulacją wysokości blatu, opcjonalnie z blatem przechylanym lub rozsuwanym dla zwiększenia powierzchni użytkowej,
- fotel – siedzisko i oparcie podtrzymujące prawidłową postawę stanowią tutaj o wygodzie, a przy tym zapobiegają powstawaniu i pogłębianiu wad postawy,
- szafki, półki, organizery – mogą być integralną częścią biurka lub jego dopełnieniem w ramach zestawu, mogą też stanowić samodzielne moduły.
Miejsce na zabawę, hobby, to poza wspomnianym wyżej biurkiem także:
- meble i skrzynie do przechowywania, porządkowania zabawek, pojazdów, gier, książek,
- szafka RTV w przypadku starszego dziecka, gdy ma ono w pokoju telewizor i gry telewizyjne,
- witryny oraz przeszklone gabloty dla młodego sportowca, który zdobywa dyplomy, statuetki, puchary.
Odpoczynek to przede wszystkim miejsce na sen, zatem łóżko:
- standardowe – konstrukcja jest typową ramą wykonaną z drewna litego albo klejonego warstwowo, zwykle z szufladą na pościel,
- piętrowe – jako element mebli dziecięcych w pokoju rodzeństwa,
- tylko z górnym piętrem – pod spodem znajduje się wtedy przestrzeń na biurko, szafę, skrzynie do przechowywania.
Należy przy tym zachować odpowiednie proporcje i przy całym wyposażeniu pozostawić nieco wolnej przestrzeni, która wpłynie pozytywnie na komfort dziecka, doda wnętrzu lekkości, nie obciąży nadmiernie. Nasi doradcy w Puławach doradzą w tej i innych kwestiach.
Równie ważne dodatkowe meble dziecięce
Większy pokój można z powodzeniem uzupełnić o dodatkowe propozycje, które na takim metrażu odnajdą się równie dobrze, jak powyższe. Zwykle spośród gamy rozwiązań na wymiar wybierane są:
a w wersji gotowej:
- fotele wypoczynkowe,
- sofy,
- pufy,
- pudełka i organizery.
Całość powinna współgrać z oświetleniem, podkreślać prostotę lub dany styl wnętrza, zachować młodzieżowy charakter przy zastosowaniu kilku niewielkich zmian, jeżeli pokój urządzany jest, gdy dziecko ma kilka lat.
Solidne powierzchnie, proste czyszczenie
O meblach młodzieżowych mówić należy również w kontekście ich przystosowania do codziennego użycia, a także łatwości sprzątania. Zwłaszcza w pokoju dziecięcym i młodzieżowym cechy te wpływają na komfort zarówno najmłodszych, jak i nastolatków. Często otwierane szuflady i szafki powinny działać płynnie – w tym celu stosowane są odpowiednie prowadnice i zawiasy, w tym „cichy domyk”. Częste trzaskanie frontami prowadziłoby do ich osłabienia.
Utrzymanie porządku usprawnia obecność szafy na ubrania, dodatkowych szafek, szuflad, półek. W przypadku mebli na wymiar mogą one mieć rozmiary dostosowane do rzeczywistych potrzeb. Druga kluczowa kwestia to zagadnienia dotyczące sprzątania. Pomocne są powierzchnie, z których łatwo usunąć kurz oraz wszelkie zabrudzenia, mogą to być dodatkowo powłoki antystatyczne albo okleiny zapobiegające utrwalaniu się odcisków palców.